Portugalski zawód o posmaku kiszonki

W naszym kraju zazwyczaj portugalskie wino w okolicach 25 złotych jest już pewnym wyborem. Biedronka robi swoje, co kilka miesięcy wpuszczając na rynek coraz to nowe flaszki w przyzwoitych cenach. W portfolio sklepów specjalistycznych też się wina z tego kraju pojawiają i zazwyczaj był to bezpieczny wybór. Aż do teraz.

O Malhadinhas, czyli wino, o którym dziś mowa, nabyłem w ramach szybkiego wypadu do Centrum Wina po coś taniego na wieczór. Jako że Włochy czy Francja to ruletka w tym przedziale cenowym (słynne do trzech dych), wybór padł na Portugalię, czyli kraj o obecnie najlepszym stosunku ceny do jakości. Zazwyczaj do 30 złotych można znaleźć coś sensownego. Jakże wielkie więc było moje zdziwienie po otwarciu rzeczonej butelki.

Malhadinhas Tto

Barwy były standardowe dla Portugalii – mocne, wiśniowe, ale już nie połyskujące – wiadomo, wino z 2009 roku. Pięć lat w butelce mogło przytłumić co nieco pigmenty. Niestety, nos był już straszny. Wino pachniało generalnie beczką po kiszonce, sami wybierzcie, czy po kapuście, czy po ogórkach. Generalnie – podle.  Dopiero po pół godzinie obudziły się jakieś owoce. Ale na litość Boską, to nie Bordeaux grand cru, żeby dekantować i napowietrzać przez dwie godziny. Były to śliwki i wiśnie. Nie powiem jednak, żeby po tym wszystkim wino pachniało jakoś niesamowicie zachęcająco. Gdy już przełamałem obawy i z reporterskiego obowiązku spróbowałem trunku, w kubki uderzyła kwasowość. Wysoka. Za wysoka. Poza tym czuć było mocne taniny. Strasznie to kanciaste. Pod tą mało przyjemną warstwą kryły się przerażone owoce – chyba wiśnie, nie czuć ich było za dobrze. Co ciekawe – finisz był całkiem długi i nawet niezbyt przykry (w przypadku tej flaszki jest to komplement).

Podsumowując, darujcie sobie. Szkoda nerwów i kubków smakowych. No i Waszych ciężko zarobionych złociszy. Za dwie flaszki O Malhadinhas weźcie trzy flaszki Monte de Ravasqueira – napijecie się dobrze i nie będziecie mieli poczucia beznadziei. Wino kupione w Centrum Wina.

O Malhadinhas 2009
Kupione w: Centrum Wina
Cena: 25,90
Ocena: 4/10

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.