Odkrycia z VieVinum część 2

W niemal rok od wizyty na wiedeńskim VieVinum powracam z ostatnim tekstem, w którym podzielę się z Wami moimi najciekawszymi odkryciami. Wcześniej był Thermenregion, któremu chciałem poświęcić oddzielny tekst, w dzisiejszym skupię się na całej reszcie moich winiarskich objawień. 

Ups, miał ten tekst powstać kilka miesięcy temu, ale ponieważ sam sobie jestem sterem, okrętem, żeglarzem a nawet i morzem, to powstaje teraz. No i pewnie gdyby dało się z tego pisania godnie wyżyć, byłbym bardziej sumienny a na pewno miałbym nań więcej czasu, bo nie spełniałbym nim swojej ofiary dzikiemu kapitalizmowi. Ale każdy kowalem swojego losu, więc kuję, wydaje mi się, najlepiej jak potrafię.

Po tym zbyt ciężkim wstępie zapraszam Was na prezentację drugiej części win, które rok temu na VieVinum zrobiły na mnie wrażenie i były odkryciem wartym odnotowania. 

Austriacki Sekt – Österreichischer Qualitätsschaumwein

Austriackie bąbelki naprawdę przypadły mi do gustu. Stosunkowo chłodny klimat, odmiany z naturalną tendencją do wysokiej kwasowości i techniczna perfekcja Austriaków (a nie oszukujmy się – w winach musujących techniczna biegłość ma niebagatelne znaczenie) to bardzo obiecująca mieszanka. Na specjalnym stoisku, a raczej barze, austriaccy winiarze otwierali swoje musiaki w trzech kategoriach: Klassik, Reserve i Grosse Reserve. Każda z nich musi spełniać określone wymagania. I tak Klassik (czy też Sekt Austria) to minimum 9 m-cy dojrzewania w metodzie klasycznej bądź 6 w metodzie Charmata (czyli typowej dla Prosecco – to bardzo długi czas jak na tę technologię). Reserve to tylko metoda tradycyjna i 18 m-cy dojrzewania. Grosse Reserve to co najmniej 36 m-cy dojrzewania w butelce. Winogrona w pierwszych dwóch kategoriach  muszą pochodzić z jednego kraju związkowego, zaś w przypadku najwyższej – z jednej gminy; te mogą zawierać oznaczenia poszczególnych parceli. 

Źródło: https://www.austrianwine.com/

Weingut Krispel Great Joy Extra Brut Sekt Steiermark 2019 bardzo rześkie wino z Vulkanlandu powstałe z Chardonnay, zdecydowanie owocowe w aromatach, za to niezwykle wytrawne i niemal ostrygowo-słone w finiszu, coś jak musujący Muscadet. Dużo energii. 90 punktów. Importer win Krispel w Polsce: Nawino.

Eruption Winzer Sekt Eruption 2019 to efekt współpracy dziewięciu winiarzy ze styryjskiego Vulkanlandu, którzy zwinifikowali Chardonnay i Weissburgundera na bardzo wytrawną modłę. Pachnie wodą z saturatora, białą porzeczką i dymem, zaś w ustach zaskakuje solidną materią i surowością. Zaiste wulkanicznie mineralne to wino. 91 punktów

Schloss Gobelsburg Brut Rosé Reserve Niederösterreich bardzo energiczny, żwawy blend Zweigelta,Pinot Noir, St. Laurenta, fermentujący w dużych beczkach austriackich. Żywe aromaty czerwonych owoców, szczypta nut kruszonki, dużo odświeżenia. Podobnie jak u Brundlmayera – wielkich pokładów złożoności tu nie ma, jest za to dużo przyjemności. 91 punktów. Importer w Polsce: Vininova, Vinoteka13.

Weingut Bründlmayer Brut Rosé bardzo pociągający róż, napakowany świeżym, czerwonymi owocami: malinami i truskawkami, lekko otoczonych aromatem drożdżowego placka;  ustach objawia się czerwonym owocem, kremową fakturą i nieskończonymi pokładami przyjemności. Może nie jest wybitnie złożone, ale jest wspaniale smaczne. 91 punktów.  

Schloss Gobelsburg Blanc de Blancs Reserve Niederösterreich blend Grüner Veltlinera, Welschrieslinga i Chardonnay, który fermentował w austriackich beczkach 600 l. W nosie zioła, nuty drożdżowe, lekki dym i kwiaty.  W ustach bardzo wertykalne wino, ciało nie tak mocne, jakby sugerował nos, pod cytrusowo-orzechową powłoką płynie wartki strumyk kwasowości. Dużo elegancji. 92 punkty

Weingut Harkamp Große Reserve SOL Rosé 2016 styryjski blend Pinot Noir, Chardonnay, Weißburgunder, który spędził na osadzie aż 55 miesięcy. Pachnie plackiem rabarbarowym, czerwoną porzeczką i morelową pestką, zaś na podniebieniu jest ładnie kremowe, bardzo wytrawne, z porzeczką i żurawiną. Świetne. 93 punkty

Weingut Bründlmayer Blanc de Blanc Große Reserve 2017 wspaniałe, można powiedzieć, że dość barokowe jak na styl producenta, wino pełne aromatów migdału, jabłka, pigwy, ale też wędzonki i krzemienia. W ustach krzepkie, z drobniutkimi bąbelkami, wytrawne do szpiku, gęste, cytryna z pestką i kamienna, monumentalny chłód. Wielka rzecz. 94 punkty. 

Styria: Vulkanland i nie tylko

Vulkanland to położony we wschodniej części Styrii region winiarski, który swoją nazwę wziął, surprise, surprise, od wygasłych wulkanów, których zbocza obsadzone są winoroślą. Ciekawostką jest jednak fakt, że zaledwie 10% winnic położonych jest na podłożu stricte wulkanicznym. I te 10% to absolutna czołówka austriackich win. Nie trzeba jechać na Santorini, Sycylię czy do nawet do Somlo, żeby przekonać się, jak smakują iście wulkaniczne wina. Szczególnie dobrze radzą tam sobie Weiss i Grauburgundery, które niezwykle dobrze transmitują hefajstowe podłoże.

źródło: https://www.winzer-vulkanland.at/

Oto kilka win, których warto spróbować. 

Weingut Krispel Weißburgunder Ried Neusetzberg Vulkanland Steiermark Dac 2019 – pikantne, mineralne do cna, pozbawione niemal owocu, częstujące pieprzem i dymem, lekko maślane, gęste, typowo rumiankowe i długie. Imponujące. 92 punkty.

Weingut Krispel Sauvignon Blanc Ried Neusetzberg Vulkanland Steiermark DAC 2020 Czarny bez, porzeczka, pokrzywa, sól, kamień, niezwykle długie i masywne. Daje dużo więcej, niż wskazywałaby cena w dolnych zakresach 20 EUR. 93 punkty

Weinhof Josef Scharl Chardonnay Ried Annaberg 1STK Vulkanland Steiermark DAC 2019 charakterne wino (jak głosi slogan winiarni) od charyzmatycznego Josefa Scharla, który ciągle chodzi w kaszkiecie (nie dziwi zatem kaszkiet na etykietach). To Chardonany pachnie białymi owocami, odrobiną orzecha, żółtego jabłka, dymu, w ustach jest przede wszystkim słone, po tej soli zas wchodzą całe na biało białe owoce. Długie i krzepkie. 93 punkty

Weinhof Josef Scharl Sauvignon Blanc Ried Schemming Auron GSTK Vulkanland Steiermark DAC 2019 Wino pachnące pokrzywą, masłem, białą porzeczką, pieprzem, w ustach zaś niezwykle skoncentrowane a przy tym świeże, nie zapadające się pod własnym ciężarem dzięki kwasowości wspartej pikantną mineralnością. 94 punkty

Weingut Neumeister Grauburgunder Straden Vulkanland Steiermark DAC 2021 o winie Christopha Neumeistera pisałem już wcześniej, ale dziś chcę dodać do listy jego dośc podstawowego Grauburgundera. To wino krzepkie i masywne, kremowe, migdałowe, lekko korzenne, mimo swojej masy niezwykle świeże i nad wyraz pikantne w finiszu. Ciężko lepiej wydać ok 18 EUR. 93 punkty

Weingut Frauwallner Straden Weißburgunder Ried Buch GSTK Vulkanland Steiermark DAC 2019 kolejna z gwiazd wulkanicznej krainy wytłoczyła świetnego białego Pinota, który pachnie dymem, kwiatem rumianku, białym pieprzem i białymi owocami, zaś w ustach leje się wartkimi strumieniem gęstej materii, która pozostawia w finiszu słoną długą, słoną nutę. 93 punkty.  

Weingut Frauwallner Straden Sauvignon Blanc Ried Buch GSTK Vulkanland Steiermark DAC 2019 oprócz pokrzywy, skoszonej trawy mamy nuty bazaltu i krzemienia. Niesamowita koncentracja, dym i kamień skontrowane cytrynową świeżością i mineralnym pieprzem. Długie, z potencjałem na 10 lat. 94 punkty.  

Weingut Daniel Jaunegg Chardonnay Ried Muri Südsteiermark DAC 2019 przenosimy się na zachód regionu, między Leutshach i Kitzek am Sausal, gdzie gleby są żwirowo piaszczyste, a nie wapienne lub łupkowe jak we wspomnianych wyżej wioskach. Ried Muri to najlepszego siedlisko Jaunegga, wszystkie wina stąd pochodzące powstają w wyniku spontanicznej fermentacji i dojrzewają dwa lata na osadzie w starych, wielkich beczkach. W przypdaku tego Chardonnay, mamy dużo świeżości, podbitej przez delikatną nutę lotnej kwasowości, przy bardzo solidnej, drożdżowo-słonej masie. Bardzo interesujący mariaż krzepkiego klasyka z lekko naturalizującą lekkością nowej (może już w sumie nie tak bardzo) fali. 92 punkty

Weingut Daniel Jaunegg Sauvignon Blanc Ried Muri Südsteiermark Dac 2019 klasyczne, intensywne, z typowymi nutami pokrzywy i liścia porzeczki, zaś na podniebieniu kremowe, z delikatną pikantnością, któr przypomina niemal taniczny uszczypnięcie. Finisz długi, rozgrzewający mineralną pikantnością. 93 punkty

Weingut Schauer Alte Reben Riesling 2020 jesteśmy w Kitzek am Sausal, czyli na styryjskich łupkach, gdzie oprócz typowych dla regionu odmian jak Sauvignon, Morillon czy Muskateller, uprawia się również Rieslinga i tłoczy z niego nie byle jakie wina. Tu, ma stromych zboczach swoje winorośle uprawiają bracia Stefan i Bernhard Schauer. Alte Reben 2020 to wino bardzo aromatyczne, dość krągłe, pełne nut żółtych owoców, ale też mineralnego szwungu, świeże, pikantne i po styryjsku eleganckie. Czyżby objawiała się nam kolejna styryjska gwiazda? Kto wie? 91 punktów. 

Weingut Schauer Ried Gaisriegl Riesling 2019 wino poważniejsze od poprzednika, dojrzałe, z nutami pomarańczy, limonki i łupkowej pikantności. W ustach bardzo dynamiczne, ale bez żadnej kwasowej agresji, średnie ciało, jabłko i morele, biały pieprz i długi finisz. Bardzo ciekawa robota i duża klasa. 93 punkty.

Mam nadzieję, że wkrótce ponownie uda mi się skosztować niektórych win z tej listy. Niby ta Austria blisko i w sumie niewielka, ale niespodzianek kryje się w niej cała masa, dlatego warto tam jeździć na wino. 

Do Wiednia podróżowałem za swoje.

Zdjęcie główne: Noble Mitchell on Unsplash

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.