Wina Dorli Muhr w Vininovie

Dorli Muhr

Który to już raz przyjdzie pisać, że Vininova nie zwalnia tempa. Prężnie działa część z winami naturalnymi, ale też importer nie zasypia gruszek w popiele w zakresie win bardziej klasycznych. Wina Dorli Muhr przenoszą się z półek Roberta Mielżyńskiego do salonów Vininovy i nosi to znamię sensacji. 

Dorli Muhr nie trzeba chyba aż nadto przedstawiać, bowiem wiele e-atramentu wylano, opisując tę utalentowaną winiarską menadżerkę (albowiem to nie ona odpowiada za winifikację, lecz rzecz zgoła inną i ważniejszą – wizję). Z 12 hektarów uprawianych ekologicznie winnic, których serce bije na wzgórzu Spitzerberg w Carnuntum, tłoczy ledwie 40 tysięcy butelek wina, głównie z Blaufrankischa. Bez dwóch zdań stanowią one najściśliejszą czołówkę Carnuntum. 

Ale poza karierą w winiarni Dorli ma drugie życie, jakże bliskie mi z powodów zawodowych – otóż jest ona właścicielką agencji komunikacji marketingowej Wine+Partners, która wspiera swoją wiedzą i pomysłami czołowych producentów Austrii i nie tylko. Klientami są m.in. Penfolds, Cantina Tramin, Gut Hermannsberg, Heimann, stowarzyszenie producentów Rubin Carnuntum czy ÖTW Single Vineyard Summit 2023. Można powiedzieć, że jest ona jedną z najbardziej wpływowych osób w austriackim świecie wina. 

Vininova sięgnęła po sporą liczbę etykiet, poniżej zatem opis kilku, które ostatnio miałem możliwość spróbować. 

Dorli Muhr Zweigelt Nouveau 2022 Zweigelt, który przeszedł macerację karboniczną, pachnący leśnymi owocami: malinami i jagodami, do tego szczypta lotne kwasowości, nadającej szwungu. W ustach średnie ciało, soczysta malina i jagody w smaku, dużo świeżości, ale ani grama przesady. Świetne w swej poetyce wino, Zweigelt lekko przedefiniowany, ale widać, że ten zabieg był zgodny z duchem odmiany. 89 punktów, 113 zł.

Dorli Muhr

Dorli Muhr Carnuntum DAC 2019 kupaż Blaufränkischa i Syrah o bardzo świeżym i żywym profilu, łączącym czerwony owoc z ciemnym. W ustach szczuplejsze od większości czerwieni z Carnuntum, delikatnie ekstrahowane taniny dają raczej uczucie pikantności niż ściągania, ładnie łączą się te ciemne i czerwone owoce ze szczyptą pieprzu. 90 punktów, 92 zł. 

Dorli Muhr Prellenkirchen Samt & Seide Carnuntum DAC 2018 to wino z gron Blaufränkischa zebranych z wielu działek. W nosie jeżyny, żurawina i podsuszane wiśnie, szczypta kawy i szypułkowa, ziołowa nuta podbita delikatnym pieprzem. W ustach w ustach średnie ciało, pieprz, łodyga, wiśnie świeże i podsuszane, śliwki, dym, spięte wszystko drobną, soczystą taniną. Dobra opowieść o Blaufränkischu. 91 punktów, 113 zł. 

Dorli Muhr Syrah Niederösterreich 2019 jest to Syrah w bardzo północnorodańskim stylu, gdzieś między przyjemną dojrzałoścą Cote-Rotie a pikantną mineralnością Saint Joseph. Dużo tu ciemnego owocu, faktura dość gładka, malina, śliwka i jeżyną łączą się w dość gęstą, sycącą całość. Bardzo satysfakcjonujące. 93 punkty, 199 zł 

Dorli Muhr Ried Spitzerberg Obere Roterd 1ÖTW 2019 grona z wydzielonej wapiennej parceli pokrytej piaskiem były deptane, po czym spontanicznie fermentowały a wino dojrzewało przez 20 miesięcy w dużych beczkach. Bardzo ładna to ekspresja Blaufränkischa, z aromatami fiołków, róży być może, wiśni, pikantnej zieloności. W ustach zaś z jednej strony wysycone smakiem – warstwy owoców, mineralności, ziół, pieprzności zszyte były leciutkim ściegiem, łączyły się z filigranową, kamienną taniną i dawały razem długi niezwykle finisz. Wyżyny blaufränkischowej elegancji. 94 punkty, 199 zł. 

Źródło win: dwa nadesłane przez importera, pozostałe degustowane na otwartym wydarzeniu.

Wina w podanych cenach znajdziecie w salonach Vininovy.

Zdjęcie główne: (C) ANNA STÖCHER, 2020 https://dorlimuhr.at/fotos/?lang=en

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.