Nowości i powroty w Vini e Affini

Vini e Affini wyraźnie ożywiło się w ostatnich kilku miesiącach i swoje już i tak bardzo ambitne portfolio rozszerzyło o kolejnych bardzo ciekawych producentów i notuje też wyczekiwane powroty. Dziś trochę o nowościach właśnie, ale też o winiarzu, który już na półkach importera gościł.

Największym transferem do stajni importera jest z pewnością Larmandier-Bernier, słynny producent biodynamicznych szampanów, który miał już kilka wejść na polski rynek. Przypuszczam, że w katalogu Vini e Affini te ambitne wina znajdą bardzo dobre miejsce.

Ciekawym ruchem jest sięgnięcie po dwóch kolejnych producentów z Piemontu – Cascinnę delle Rose i Cascinę Rocallini. Cascinna delle Rosa to malutki producent, tłoczący w najlepszym przypadki 20 tysięcy butelek. Właścicielami są Gionvanna Rizollo i Italo Sobrino, dzierżący stery od 1985 roku, prowadzący uprawę ekologiczną. Cascina Roccalini z kolei to stosunkowo młoda winnica, którą założył w 2004 roku Paulo Veglio. Na pięciu hektarach uprawia tylko Nebbiolo, z którego tłoczy ledwie 10 tysięcy butelek rocznie. Winnice, oczywiście, prowadzone są w reżimie ekologicznym a wina są wytwarzane z minimalną interwencją.

Bardzo interesującym producenetem jest też Cosse et Maisonneuve z Cahors. Ta wysoko notowana we Francuskiej prasie para posiada 28 hektarów winnic, które uprawiane są według zasad biodynamiki od 20 lat. Mamy zatem wgląd we współczesną interpretację Malbeka.

Last but not least – na półki wraca Samuel Tinon! Ten osiadły w Tokaju Francuz tworzy jedne z najciekawszych win regionu. Znamy go przede wszystkim ze wskrzeszenia wytrawnego szamorodniego, ale w innych stylach jest on równie kompetentny.

Larmandier-Bernier Latitude Extra Brut Blanc de Blancs AOC Champagne oba degustowane szampany wytwarzane są w taki sam sposób z Chardonnay: fermentacja i dojrzewania przez rok w dębie, fermentacja malolaktyczna i co najmniej dwa lata na osadzie, dosage 3 gramy, 40% wina z ciągłej rezerwy założonej w 2004. Latitude wyraźnie ulega beczkowemu wpływowi, wino jest osobne, bardzo winne, ze szlachetnym drewnem, jabłkami, pigwą cytryną, solidną masą, lekką maślanością i drobnymi bąbelkami, nie brakuje przy tym kwasowego stelażu, na którym opiera się to bogate wino. Świetne. 92 punkty, 299 zł.

Larmandier-Bernier Longitude Premier Cru Extra Brut Blanc de Blancs AOC Champagne to zupełnie inne historia – wino jest smukłe, strzeliste, dymne, z nutą pokruszonych muszli, kredy, pieczonych jabłek. W ustach świeże, napięte, pionowe niż horyzontalne, stalowe ze swoją kwasowością, ale też korzenne, mineralne. Świetny szampan w stylu bardziej ascetycznym, ale elektryzująco-emocjonującym. 92 punkty, 349 zł.

Cascina delle Rose A Elizabeth Dolcetto d’Alba 2022 bardzo ładny, intensywny nos: tulipany, czerwony owoc, jagody szczypta korzeni, zaś usta wytrawne do szpiku, ponawiające wachlarz aromatów, z lekką ekstrakcją i przyjemnie pestkowym finiszem. 89 punktów, 119 zł.

Cascina Delle Rose Langhe Nebbiolo 2022 więcej tu finezji i zniuansowania, kwiatowy bukiet z różą i fiołkami, do tego maliny, truskawki, wiśnie, czerwony pieprz; w ustach dużo precyzyjnie zdefiniowanego owocu: maliny, truskawki, wiśnie, wzbogaconych o czerwony pieprz, dużo świeżości, zgrabna i wyraźna tanina – wszystko składa się na bardzo typowe Nebbiolo. 91 punktów, 189 zł.

Cascina Delle Rose Barbaresco `Tre Stelle’ 2020 klasyczny, elegancki nos z różą, malinami, truskawką, czerwonym pieprzem, odrobiną żelaza. Na podniebieniu skupione, smukłe, z krzepką, młodzieńczą taniną, świeżym, czystym owocem – klasycznie wyważone, dość chłodne. 92 punkty, 489 zł.

Cascina Roccalini Langhe Nebbiolo DOC 2022 bardzo skoncentrowany nos z nutami owoców leśnych: jagód, malin, do tego igliwie, różany olejek i umami. W ustach szerokie, krzepkie, wypełnione dojrzałym, ciemnym owocem, ze zdrową świeżością i soczystą taniną – hedonistyczne Nebbiolo. 90 punktów, 135 zł.

Cascina Roccalini Barbareseco Roccalini 2020 bardzo intensywne, bogate, z lekko podgrzanym owocem: jagodami i malinami, z pieprzem i suszoną różą. Na podniebieniu kawa, bardzo dojrzały owoc: malina, truskawka, ciut leśnych owoców, wiśnie, do bardzo zgrabne taniny, odrobina umami, idealnie odmierzona lotna kwasowość, która dodaje winu energii. 93 punkty, 259 zł.

Cosse et Maisonneuve Cheval en Tete Blanc Vin de France 2022 bardzo osobliwe wino, które skutecznie ukrywa swoje pochodzenie. Nos jest intensywny, maślano-sianowy, z polnymi kwiatami, olejkiem pomarańczowym i woskiem; w ustach pełne, tłuste, słone, mineralne z podsuszonym białym owocem, pigwą mirabelkami na maślanym placku. Zaskakująco mało kwasu, za to sporo szlachetnej gorczyki. Bardziej jak południowy Rodan niż Sud-Ouest. Bardzo mi się podoba. 90 punktów, 75 zł.

Cosse et Maisonneuve Le Combal Rouge AOC Cahors 2021 przyjemnie świeży, mocno owocowy Malbec, z nutami śliwek, jeżyn, jagód, ale też pieczonych warzyw korzennych. W smaku surowy, ale czysty owoc: wiśnia, malina, mgnienie warzywnych tonów, słodkie, soczyste taniny. Nieco chłopskie, ale szczere. 88 punktów, 79 zł.

Cosse et Maisonneuve Les Laquets Rouge AOC Cahors 2021 Malbec wyczonowy, ale nie przesadzony. Owoc bardzo dojrzały – jest wiśnia, malina, śliwka, do tego kawa i lukrecja. W ustach bardzo soczyste, żywe, dynamiczne ale też sycące swoją skoncentrowaną śliwką, wzbogaconą o dym. Wino wysokich lotów. 92 punkty, 225 zł.

Samuel Tinon Tokaji Szamorodni 2013 jakże świetnie trzyma się to wino. Mamy ytu gryczany miód, mokrą wełnę, bardzo dużo świeżej moreli, do tego cynamon i odrobina ledwie nut grzybowych. W ustach bardzo gęste, ale nie ociężałe: morela, brzoskwinia i cytryna łączą się w bardzo pyszną, świeżą, zwiewną całość. Słodycz, przestrzeń, świeżość i szlachetna goryczka w finiszu. 92 punkty, 215 zł.

Samuel Tinon Tokaji Aszu 5 putt 2016 bardzo intensywne, świetenie zbalansowane, przestrzenne aszu. Owoc jest wspaniale precyzyjny: kandyzowany ananas, mango, brzoskwinia, lipowy mód, kilka kropli soku z cytryny i słodkie przyprawy. W ustach gęste, ale przy tym przestrzenne, po jubilersku wręcz rozegrane – czysty, słodki, lekko miodowy owoc, morela, brzoskwinia i przy tym strumień cytrynowej świeżości. Piękne wino – pełne finezyjnej intensywności. 94 punkty, 299 zł.

Wina degustowałem na zaproszenie importera. W podanych cenach znajdziecie je w sklepie Wine Corner i w wine barze Grono Mokotowska.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.