Winne Wtorki i Nero di Troia z Apulii

Mikołaj Italianizzato zapodał temat na dzisiejszą edycję Winnych Wtorków temat – dowolne południe Włoch albo biała Hiszpania. Ja na wybrałem Sorge Nero di Troia z Apulii.

 

Dziś podobno ostatni dzień letniej aury, dlatego pisać będę o kojarzącym się niezmiennie z tą porą roku różu. Mikołaj stwierdził, że piszemy albo o winach pochodzących na południe od Rzymu, albo o białym  winie z Hiszpanii. Mój wybór padł na apulijskie rosato ze szczepu Nero di Troia. Nero di Troia to endemiczny szczep pochodzący z Apulii (o której więcej pisałem tutaj). Jak to południowa odmiana, jest mocny o ostrej taninie, czarnym owocu i sporej ekspresji. Daje nieco bardziej eleganckie wina niż Primitivo czy Nero d’Avola, ale ciągle jest to ten sam południowy sznyt, który tak bardzo rodakom pasuje. Jak jednak wypada w wersji różowej?

Postanowiłem odpowiedzieć sobie na to pytanie, biorąc z półki w malutkim sklepie w pasażu przy Jana Pawła II w Warszawie o nazwie Italia dla Ciebie Sorge Nero Di Troia Rosato 2014. Sklep prowadzi Jerry – facet wariat, rodowity apulijczyk, miłośnik dobrej strawy i jeszcze lepszego wina. Poznałem go pewnego niezwykle obfitego w wino i carbonarę (jego produkcji) wieczoru na warszawskim Żoliborzu. W trakcie biesiady wspomniane wino pojawiało się kilkukrotnie w dyskusjach – nie mogłem więc odpuścić – trzeba było spróbować. I jak? Dobrze!

Nero Di Troia Sorge

Wino produkowane jest przez Cantina Barletta, winiarnię powstałą w roku 1949 i produkującą rocznie ok 1,3 miliona butelek. Różowego opuściło w ubiegłym roku zaledwie 4 tysiące butelek i jest to jedno z prestiżowych win. 100% Nero Di Troia daje wino w barwie chiaretto a nie bladego, łososiowego różu. Jest truskawkowe i bardzo ładnie na nie się patrzy, gdy zimny kieliszek matowieje od osadzającej się rosy. W nosie sporo cytrusów ale też truskawek i malin w bitej śmietanie. W ustach przyjemnie soczyste z tonami czerwonej porzeczki, truskawki i niedojrzałej wiśni. Jak na solidny róż wino miało też bardzo przyjemną, lekko drapiącą taninę oraz gorycz, która komponowała się z bagietką z kozim serem. Bardzo przyjemny ten róż. Szkoda, że ciepłe dni się kończą, bo chętnie skosztowałbym go raz jeszcze.

Sorge Nero Di Troia Rosato 2014
Miejsce zakupu: Italia dla Ciebie (zakup własny)
Cena: 55 PLN
Ocena: 87 punktów

W tej edycji Winnych Wtorków o winie gadali i pisali:

Dolina Mozeli: http://dolinamozeli.blog.pl/2015/09/03/winny-wtorek-01-09-2015-slodkie-pozdrowienia-z-sycylii/
Winniczek: http://winniczek.eu/bin/index.pl?PAGE=2381
Winiacz: http://www.winiacz.com/2015/09/winne-wtorki-woski-poudniowiec-6-pkt.html
Italianizzato: http://italianizzato.blogspot.com/2015/09/winne-wtorki-poudnie-woch.html
Sstarwines: http://www.sstarwines.pl/wino15642
Blurppp: http://blurppp.com/blog/nero-na-winny-wtorek-po-latach-z-piwnicy-wyciagniete/
Kobieta i Wino: https://kobietaiwino.wordpress.com/2015/09/01/winnewtorki-1-09-2015-vesevo-beneventano-falanghina-2014-igt-wlochy/
Nasz Świat Win: http://naszswiatwin.pl/poludnie-wloch-w-winnych-wtorkach-zibbibo-valuri-terre-siciliane-2014-z-lidla/

6 komentarzy

  1. […] Zdegustowany również Nero di Troia z Apulii […]

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.