Hartmann Donà – Południowy Tyrol z charakterem

Bardzo lubię wina z włoskich Dolomitów. Są bardzo wysokiej jakości, górskie biele są niezwykle czyste, strzeliste i świeże. Czerwienie z niższych partii są bardzo apetyczne i użyteczne kulinarnie. I mimo, że są to wina świetnie skrojone i eleganckie, to perfekcyjna technika gubi po drodze nieco osobność tych win.

Hartmann Donà to jednak inna para kaloszy. Co prawda przez lata był enologiem uznanej Cantina Terlano/Kellerei Terlaner, ale po przejęciu w 2000 roku rodzinnej winnicy coraz więcej uwagi poświęcał swojemu własnemu projektowi. Dwa lata później odszedł ze spółdzielni, skupiając się na winach sygnowanych jego nazwiskiem oraz doradztwie w innych projektach we Włoszech i poza nimi. 

Hartmann, jakkolwiek banalnie to nie zabrzmi, skupia się na transmisji w swoich winach terroir, w które rzucił go los. Jak sam powiada, czas jest jego uważnym i wiernym towarzyszem, i dość niespiesznie tłoczy swoje wina, szczególnie najwyższe etykiety. Do tego bardzo ceni sobie Schiavę, która raczej nie cieszy się wielką estymą wśród lokalnych winiarzy. Jedno z jego win powstaje z 40-50 letnich krzewów z tej odmiany. 

Od bodaj dwóch lat wina te są elementem ambitnego portfolio poznańskiego SPOTu (btw – Polskie Wina vol. 10 już w tę sobotę!). A ja miałem je przed kilkoma dniami w kieliszku. 

Hartmann Donà Sauvignon Blanc Sudtirol Alto Adige 2021 dymny, krzemienny, lekko ziołowy ale z wyraźną nutą cytrusów i czerwonego jabłka, w ustach półgęste, z limonkową kwasowością, pokrzywą, skoszoną trawą, ostre ja brzytwa, po górsku surowe. 88 punktów, 97 zł. 

Hartmann Donà Chardonnay Sudtirol Alto Adige 2021 tutaj jest biały owoc, rumianek, szczypta pieprzu, wosk, skruszona skała w rozgrzanym słońcu; w ustach półpełne, czyste, lekko melonowe ze skórką jabłka, szczypta soli i odrobina pieprzu.Bardzo fajne. 90 punktów, 97 zł

Hartmann Donà Donà Blanc IGT Mitterberg 2019 blend Pinot Blanc i Chardonnay po 23 miesiącach w beczce i 2 latach w butelce. Wino krągłe, polne, jak letni, dziki sad: rumianek, jabłka, gruszki, troszkę moreli a do tego krzemień, dym, pieprz. W ustach tłustawe, gęste od owocu: jabłek, pigwy, moreli, pod którymi czai się mineralność i cytrynowa kwasowość, które harmonijnie wybrzmiewają w długim finiszu. Świetne wino, które ciągle wydaje się młode. 92 punkty, 131 zł.

Hartman Dona Dona Rouge

Hartmann Donà Donà Rouge IGT Mitterberg 2017 wino z ukochanej Schiavy/Vernatscha Hartmanna. Tutaj mamy wyraźne nuty dojrzałego, kompotowego wręcz czerwonego owocu – truskawek i  malin z dodatkiem jagód, ziela angielskiego, liścia laurowego, wiśniowych djarumów. Na podniebieniu, mimo ledwie 12,5% wrażenie cielistości jest znacznie większe; wino jest obłe, tanina już zupełnie wtopiona, finisz mineralno słony a zarazem owocowo słodki. Nie ma co dłużej czekać z tym dojrzałym winem. 91 punktów, 131 zł. 

W podanych cenach znajdziecie wina w sklepie stacjonarnym i internetowym SPOT. Wina otrzymałem do degustacji od importera. 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.