Touriga Nacional – królewska odmiana Portugalii

Mimo, że rzadko butelkowana samodzielnie, Touriga Nacional to bez dwóch zdań najbardziej emblematyczna i szlachetna czerwona odmiana Portugalii. Pochodzący z Dão szczep o malutkich jagodach cieszy się uznaniem jak kraj długi i szeroki, a jego sława dotarła aż do Bordeaux.  

Touriga Nacional pochodzi najpewniej z regionu Dão położonego w północnej części Portugali. Wytwarza dużo liści, ale kiście są niewielkie a jagody również nie za duże, przez co plony, jakie daje, są jednymi z najniższych ze wszystkich portugalskich odmian. Grona pokryte są grubą skórką, dzięki czemu choroby i wysokie temperatury nie są dla niej dużym zagrożeniem. Niska proporcja soku do skórki sprawia, że wina z Tourigi są pełne związków aromatycznych, przede wszystkim kojarzących się z ciemnymi owocami i fiołkami, no i oczywiście obdarzone są mocną taniną. Wiele osób porównuje tę odmianę do Caberneta Sauvignon ze względu na ciało, taninę i kwasowość. Co ciekawe, winiarze z Bordeaux uznali Tourigę Nacional za odpowiednią do uprawiania nad Żyrondą na wypadek, gdyby klimat stał się jeszcze bardziej nieznośny.

Główne obszary uprawy 

Jak się powiedziało, Touriga Nacional pochodzi z Dao, ale w samej Portugalii uprawiana jest niemal na całym terytorium, choć oczywiście najlepsze przykłady daje w mateczniku (tutaj też najczęściej butelkowana jest solo) oraz dolinie Douro, gdzie uchodzi za najważniejszy składnik win wytrawnych jak i porto – daje tam tanicznej krzepkości ale też aromatycznej finezji. Poza Portugalią uprawy Tourigi Nacional znajdują się w Australii i w Kaliforni, a także mały spłachetek w Południowej Afryce. 

Dzięki uprzejmości Portugal Vineyards mogłem wziąć na warsztat cztery wina z tej odmiany z czterech regionów Portugalii. 

Zdegustowane wina

Monsaraz Touriga Nacional Alentejo

Adega de Reguengos Monsaraz Touriga Nacional Alentejo DOC 2019 najbardziej wyczynowa spośród wszystkich Tourig (15,5% alkoholu!), która spędziła 12 m-cy w nowej beczce francuskiej. Owoc wytrzymał to zmaganie, w efekcie mamy średnio intensywny, czekoladowo-porzeczkowy nos, kawę, palone drewno, mleczną czekoladę, suszoną śliwkę. U ustach pełne ciało, pylaste taniny od beczki, ale też bardzo dobrej jakości ciemny owoc – créme de cassis, śliwka, jeżyn podane z mleczną czekoladą. Zmysłowe i pełne wino, które trzyma się pionu  dzięki zdrowej kwasowości. 88 punktów, 10,5 EUR.

Falua Unoaked Reserva Touriga Nacional Tejo DO 2015 to dopiero niespodzianka – żadnej beczki, 8 lat na karku a wino jeszcze w świetnej formie. Średnio intensywny nos z aromatami pieczonego mięsa, dojrzałej śliwki, jeżyny, konfitury z leśnych owoców i pieprzu. W ustach niezłe skupienie, świetna świeżość i ciągle żywa tanina. Dużo owocu, już lekko przetworzonego, konfitura z leśnych owoców, szczypta konfitury różanej, pewna balsamiczność, pojawiają też pierwsze zmarszczki w formie nut aptecznych i skórzanych. Niezła dynamika. 89 punktów, 17,5 EUR.

Taboadella 1255 Touriga Nacional Reserva Dão DOC 2020  wino od jednego z ekscytujących producentów z matecznika Tourigi, czyli Dão. Tutaj mamy lżejsze wydanie z 13% alkoholu, użycie nowych i używanych beczek. Początkowo atakują lekko podwędzane tony z mgnieniem kawy. Wraz z oddychaniem otwiera się na bardzo ładny, świeży owoc: wiśnie, jagody, pojawiają się też nuty kwiatowe oraz kamienny chłód i ziołowość.  W ustach średniej budowy, z wyraźną, zdrową kwasowością, dość grubą taniną, szczyptą dymu, po których wyczuć można wiśnie, jagody, lukrecję i kamienną, telluryczną koncentrację. Świetne wino o doskonałej świeżości. 91 punktów, 23 EUR.

Quinta de Ventozelo Touriga Nacional Douro DOC 2018 bardzo dostojna Touriga od jednego z największych producentów w regionie. Wino o niezwykle intensywnych aromatach ciemnych owoców na maślanej tarcie: jeżyny, jagód oraz jakże pożądanych fiołków – wspaniale uwodzicielski. W ustach gładkie, lekko maślane, jedwabiste, z pięknym, leśnym owocem: jeżyną, słodyczą leśnej maliny, jagodą, dobrze soczyste, delikatnie tylko ziołowe, tapenadowe, ale też ze słono-pikantną kontrą. 92 punkty, 16,5 EUR.

Polecam Wam szukać win z Tourigi – to prawidziwie szlachetna odmiana, która jest w stanie dostarczyć wina w wielu stylach i regionach. Czekam z niecierpliwością na Bordeaux. 

Wina otrzymałem do degustacji od Portugal Vineyards

Zdjęcie główne ©https://quintadecottas.pt/

2 komentarzy

  1. Fajna recenzja win niedostępnych w Polsce..

    1. Importerzy: do roboty! A wina niedostępne w Polsce pojawiają się na blogu dość regularnie. Z kolei już za chwilę będzie o flaszkach u nas dostępnych. Stay tuned!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.