Vivat Angloro! Raport znad Rodanu – białe wina z północy cz. 1

Co dwa lata nad Rodanem odbywają się czterodniowe targi wina Découvertes en Vallée du Rhône. Jest to największe i najważniejsze wydarzenie winiarskie regionu, które dają możliwość zagłębienia się w rodańską różnorodność. Od Ampuis na północy po Awinion na południu – tak wiedzie degustacyjna ścieżka Découvertes. 

Gdy cała winiarska Polska na Vinitaly kontraktowała kolejne palety Prosecco i Primitivo, ja, jako bodaj jedyny przedstawiciel naszej nacji, dzielnie przemierzałem rodańskie miasteczka i miasta, wracając w objęcia mojej pierwszej winiarskiej miłości. I powiem Wam, że zanurzając się bez pamięci w Syrah, Viognierach, Roussanne i Grenache, znowu to poczułem. Co więcej, miłość ta zyskała głębi i większego zrozumienia. 

Formuła Découvertes jest wspaniała. Otóż przez cztery kwietniowe dni w czterech miejscowościach zanurzyć się można w wina poszczególnych aplecji rozciągnietych z północy na południe. W Ampuis pijemy Cote Rotie, Conrieu, w Mauves i Hermitage pijemy Saint-Joseph, Crozes-Hermitage, Hermitage i Cornas; w Awinionie zaś apelacje południowego Rodanu. 

Ampuis i winnice Cote-Rotie
Ampuis i winnice Cote-Rotie

Do Ampuis, nad którym górują strome słynne granitowe i łupkowe winnice: Côte Blonde, Côte Brune, La Mouline, La Landonne and La Turque, dojechałem w kilka minut autobusem z Vienne, urokliwego starożytnego miasteczka, słynącego z rzymskiego amfiteatru, który obecnie jest sceną dla festiwalu jazzowego goszczącego tu każdego lata. W lokalnej sali sportowej kilkudziesięciu winiarzy prezentowało najnowsze roczniki swoich win, zatem w kwietniu dominował 2021. To trudny rok, z pierwszymi od 40 lat przymrozkami, mokrym latem i deszczami w czasie zbiorów, które wymusiły nieco wcześniejsze żniwa – co zaowocowało lżejszymi, ale szczęśliwie w pełni dojrzałymi winami. 

W dzisiejszym wpisie skupię się na białych winach z najbardziej prestiżowych apelacji północnego Rodanu, zatem dziś wina z Condrieu i Hermitage. W kolejnym dalsza część bieli z Saint Peray, Saint Joseph i Crozes-Hermitage.

Condrieu

Condrieu to niewielka, bo licząca 206 hektarów apelacja, położona na zachodnim brzegu Rodanu, kilkanaście kilometrów na południe od Vienne. Powstaje tu wyłącznie białe wino z odmiany Viognier, która najpewniej stąd właśnie pochodzi. Condrieu to wina mocarne, nierzadko traktowane beczką, aromatyczne i pełne niemal słodkiego, dojrzałego owocu. 

François Villard Condrieu Terrasses du Palat 2021 Młode, aromatyczne wino od jednego z większych i bardziej cenionych producentów z północnego Rodanu, z nutami orzechów, pikantnego drewna i cytryny. W ustach miękkie, maślane, z lekko pikantnym finiszem od beczki. 89 punktów. Według mojej najlepszej wiedzy wina bez importera w Polsce.

Pierre Gaillard Condrieu 2022 Podstawowe Condrieu tego producenta to wino młode, maślano-kremowe, z nutą brzoskwini. W ustach bardzo miękkie i jak na Condrieu delikatne, niemal zwiewne. Delikatna, przyjemna korzenność w finiszu. 90 punktów. Niedawno wina Gaillarda były w Nawino, teraz chyba nie.

Louis Chèze Pagus Luminis Condrieu 2021 Nieźle energetyczne wino z nieco żywszymi aromatami gruszki i jabłka, nie zaś brzoskwini. Ciało średnie, spora świeżość i pikantne nuty beczkowe, które za kilka lat się wtopią. 90 punktów. Wina tego producenta pojawiają się czasami w Auchan.

M. Chapoutier Invitare Condrieu 2021 Wino ze skupowanych gron, w tym roczniku dość smukłe i subtelne, półpełne, czyste, z nutami gruszki, owoców tropikalnych i miodu, z niezłą świeżością. 90 punktów. Importerem Chapoutiera jest Vininova.

Domaine Pichat Condrieu La Caille 2022 Było to wino wino bardzo ściśnięte, o aromatach siana, jabłka, gruszki i kwiatów. Usta bardzo słodkie i od owocu i od wyraźnie waniliowej beczki. 90 punktów. 

Domaine Christophe Pichon Condrieu 2022 Dość zamknięte, dużo gruszki i trochę pieprzu, kwiaty i spora czystość; w ustach średnia budowa, sporo moreli z pestkami, lekka gorycz, z wyraźną nutą dobrej jakości beczki, która za rok czy dwa się wtopi. 90 punktów. Bez importera.

Domaine Jamet Condrieu Vernillon 2021 Condrieu od ikony północnego Rodanu to wino w stylu odmiennym, choćby dlatego, że dojrzewające w amforze a nie, jak typowo dla apelacji, w beczce. Dzięki temu ma bardzo świeże, cytrynowo-jabłkowe aromaty podbite wyraźną nutą słoną. W ustach półpełne, o smaku gruszki i niedojrzałej moreli, ze szczyptą pikantności i szlachetną goryczką. 91 punktów. Bez importera.

Domaine Stephane Ogier Condrieu La Combe de Malleval 2021 Bardzo klasowe Condrieu w lekko maślanym, hedonistycznym stylu, ale z pewną mineralną podbudową. W ustach morele, gruszki, korzenne przyprawy i niemal szorstka mineralność – świetne wino. 91 punktów. Wina importuje Wine Express.

François et Fils Condrieu Veauvignere 2021 Bardzo ładny, zgrabne wino z wyraźnie zarysowanym owocem: żółte jabłka, gruszki, morele, skórka pomarańczy. W ustach lekko maślane, korzenne, ale przy tym świeże miąższem gruszki i moreli oraz przyjemną kwasowością. 91 punktów. Bez importera.

François Villard Condrieu Le Grand Vallon 2021 W porównaniu z podstawowym Condrieu, to ma słodszy, pełniejszy owoc, jest bardziej hedonistyczne, a olejek cytrynowy łączy się w nim z morelową konfiturą. W ustach beczka daje orzechowego sznytu, jest też gruszka, melon i dużo przyjemności. 91 punktów. 

Pierre Gaillard Condrieu L’Octroi 2022 Mało aromatyczne Condrieu, ale z dobrą strukturą i przyjemnym, miękkim owoce: morele, masło, migdały, biały pieprz. 91 punktów

Louis Cheze Condrieu Brèze 2021 Średniej masy Condrieu z nutami gruszki moreli, które wyraźnie wybrzmiewają na podniebieniu; do tego migdałowa goryczka i korzenne ciepło w finiszu. Solidne. 91 punktów

Domaine Christophe Pichon Condrieu Pur 100 2022 Condrieu winifikowane bez użycia siarki, którego połowa dojrzewała w amforach. Bardzo czyste, przestrzenne, z aromatami gruszki i brzoskwini; w ustach bardzo klasyczne, pełne, nad wyraz czyste: pulpa jabłka i gruszki, które dają przyjemnej świeżości przy niezbyt wysokiej kwasowości. 92 punkty

Domaine Christophe Pichon Condrieu Caresse 2020 Bardzo wyraziste, intensywne i sycące Viognier o aromatach morelowej konfitury, prażonych orzechów, karmelizowanej gruszki. Na podniebieniu szerokie, gładkie, maślane, z dużą ilością dojrzałej moreli, białego pieprzu i świetną, mineralną końcówką. 92 punkty. 

François Villard Condrieu Villa Pontciana 2020 Słodkie od beczki i dojrzałego owocu wino o aromatach palonego masła, niemal popcornu, i morelowej konfitury. W ustach wino tłuste, dostojne w swym braku pośpiechu niezbyt wysokiej kwasowości. Hedonizm. 92 punkty. 

Domaine Christophe Billon Condrieu Les Matisses 2022 Bardzo łądne, opulentne, jeddwabiste i przy tym korzenne wino o bardzo dobrej świeżości i długim, morelowym finiszu. W fazie oseskowej oczywiście. 92 punkty. 

Yves Cuilleron Condrieu Verlieu 2021 Bardzo pikantne, słone, niemal bez owocu, w ustach sól, umami, gruszka, lekka faktura, długie, mineralne – rozegrana na półtonach, co jest niezłym osiągnięciem w Condriue. Wersja niezbyt kanoniczna, ale całkiem pociągająca. 92 punkty

Yves Cuilleron Condrieu Les Chaillets 2022 Bardzo pikantne, niemal mineralne o niemal nieobecnym owocu – wszak to noworodek. Na podniebieniu pełne, krągłe, bardziej mineralne i mniej maślane, niż inne wina Condrieus Cuillerona. Ciągle jednak bardzo dobre. 92 punkty. Wina importowane przez Vini e Affini.

Domaine Garon Condrieu La Vieille Maison 2021 Wyraźna redukcja w stylu burgundzkim, do tego palone masło, morela i skórka jabłka. W ustach bardzo pełne, morelowo-korzenne, ale w pewien sposób subtelne. Młode warto dać dwa-trzy lata. 92 punkty. Bez importera.

Yves Cuilleron Condrieu Petit Côté 2020 w momencie degustacji dość jeszcze zamknięte, ale z typowymi nuta moreli, owoców tropikalnych, masła – bardzo dobra świeżość. 92 punkty.

François Villard Condrieu DePoncins 2021 W nosie bardzo ciche, sugerujące ledwie nuty moreli i gruszki, w ustach za to pełne, hedonistyczne, morelowe konfitury na croissancie oprószone korzennymi przyprawami. Bardzo, bardzo długie. Śliczne. 93 punkty. 

M. Chapoutier Côteau de Chery Condrieu 2020 Piękne wino o świetnym balansie burgundzkiej w wyrazie beczki, w połączeniu z palonym masłem, żółtymi owocami, skórką pomarańczy, które na podniebieniu grają razem z zaskakująco żywą kwasowością, która bardzo ładnie trzyma tego kolosa w pionie. Długie i sycące. 94 punkty. 

Stephane Ogier Condrieu Les Vieilles Vignes de Jacques Vernay 2019 Wspaniałe Condrieu o niezwykłych aromatach mandarynki, korzennych przypraw, moreli, egzotycznych owoców i kwiatów. W ustach gęste, morelowe, z korzenne, ale ze świeżością gruszkowej pulpy. Wino niezwykle hedonistyczne, niemal słodkie w swoim wyrazie, bardzo długie, słodko-korzenne, niemal pieprzne w finiszu. Wielka rzecz i równie duża przyjemnosć. 96 punktów

Hermitage

Wzgórze Hermitage widziane ze stacji kolejowej w Tain-L’Hermitage.

Hermitage to prawdopodobnie najbardziej prestiżowa apelacja położona nad Rodanem. Na ledwie 140 hektarach uprawiane są Syrah oraz Marsanne i Roussanne. Białe odmiany odpowiadają ⅓ produkcji i są to absolutne wyżyny białych win francuskich. Oczywiście, styl jest wiadomy, wina zbudowane są na mocarnej strukturze, miłośnicy nowozelandzkiego Sauvignon Blanc mogą być nieco zawiedzeni. 

Domaine Christophe Pichon Hermitage Opale 2021 blend Marsanne Roussanne o bardzo przyjemnym, świeżym nosie, za aromatami gruszki, czerwonych jabłek ale też egzotycznych owoców. Na podniebieniu skoncentrowane, jabłkowe, lekko migdałowe i pikantnie mineralne. 92 punkty.

M.Chaputier Chante-Alouette Hermitage 2019 wstęp do wielkich białych win Chapoutiera nie rozczarowuje. W nosie moorele, skórka jabłka i cytryny, olejek cytrynowy, z elemenetem palonego masła. Bardzo młode, beczka ładnie rozegrana, ale jeszcze potrzebuje roku-dwóch, żeby się zupełenie wtopić w materię. 92 punkty.

Domaine Marc Sorrel Hermitage 2021 to czyste Marsanne dojrzewające 18 m-cy w starych beczkach. Wino bardzo świeże, ze skórką i miąższem czerwonych jabłek, otoczone odrobiną soli i olejku cytrynowego. W ustach pełne, niemal oleiste, z wyraźną nutą korzennych przypraw, skórki pomarańczy i prawie szorstką mineralnością. 93 punkty. 

Domaine Jacouton Hermitage 2021 wino od stosunkowo młodego, ale dobrze ocenianego producenta z północnego Rodanu. Jest to blend Marsanne i Roussanne w proporcjach 9/1, dojrzewający w nowych beczkach. Co ciekawe, niemal w ogóle tej beczki nie czuć, dojrzały, bardzo intensywny owoc pod znaku moreli i brzoskwini zupełnie przykrył słodką korzenność dębiny, która dopiero w długim finiszu daje poczucie lekkiej politury. Bardzo ładny balans. 93 punkty.

Domaine Marc Sorrel Hermitage Les Rocoules 2021 intensywność niemal kosmiczna, iście południowe bogactwo – kiszona cytryna, olejek cytrynowy, słodkie, korzenne przyprawy, zaś w ustach pełne, mocarne, w jakiś tajemniczy sposób balansujące monstrualne 15,5% alkoholu z intensywnością owocu i mineralnością. Wyjątkowe. 95 punktów.

M.Chaputier De L’Oree Hermitage 2015 czyste Marsanne po dojrzewaniu w beczce i wow, jakie to wino. Jest jeszcze ściśnięte, delikatnie drewniane, lekko miodowe, gryczane. W ustach zaś gęste, strukturalne, w smaku krem kataloński, struktura zresztą podobna. Dużo epikurejskiej przyjemności. 95 punktów.

M.Chaputier Le Méal Hermitage 2015 zawsze konfrontacja z legendą, a takie z pewnością jest Le Méal, to szczególne doświadczenie, bo trzeba uważać, żeby nie ulec magii nazwy. Ale tu było dobrze! Co za uderzenie intensywności! Miód, suszone kwiaty, morele, skórka cytrusów, korzenne przyprawy, szlachetne drewno. W ustach bardzo pełne, miodowe, ale ze świetnym, wibrującym strumykiem kwasu pod tą gęstą materią. Ciągle wyczuwalne drewno, ale jego jakość zasługuje na oddzielną opowieść. 96 punktów. 

W następnym wpisie skupię się na białych winach z innych apelacji północnego Rodanu. Stay tuned.

Na Rodan podróżowałem za własne pieniądze. W degustacjach brałem udział w ramach akredytacji dziennikarskiej.

Zdjęcie główne pochodzi z https://www.vins-rhone.com/

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.