Wiwat Angloro! cz. 4 – najlepsze czerwone wina Saint-Joseph i Crozes-Hermitage

W dzisiejszym wpisie powracamy do Saint-Joseph i Crozes-Hermitage, ale przyjrzę się winom czerwonym. W północnym Rodanie jest ich najwięcej, toteż dziś będzie okrojone wydanie – skupię się tylko na winach, które w mojej ocenie wypadły na co najmniej 90 punktów.

Nieco o apelacjach i winach

Czerwone wina z Saint-Joseph i Crozes-Hermitage odpowiadają odpowiednio za 86% i 90% całej produkcji w swoich apelacjach. Tłoczone są one wyłącznie z Syrah. Winnice Saint-Joseph położone są między Chavenay a Guilherand i okupują tarasy i strome zbocza prawego brzegu Rodanu na odcinku około 50 km. Crozes-Hermitage z kolei położone są wypłaszczeniu lewego brzegu rzeki, okolając miasteczko Tain l’Hermitage od pnocy, wschodu i południa. Wina z Saint-Joseph są bardzo strukturalne, pełniejsze i pikantne – jeśli chcecie poczuć mineralność w czerwonych winach, jest do bardzo dobry adres. Szczególnie chłodny rocznik, jak 2021 uwypukla ten walor wina. Terroir Crozes-Hermitage rodzi wina bardziej przystępne, o bogatym owocu, z mniejszym jednakowoż potencjale dojrzewania.

Zdegustowane wina

Domaine De l’Iserand Saint-Joseph Lou Taissou 2022 Fermentacja z szypułkami dało wino o aromatach papryki, tytoniu, ciemnych owoców i oliwek, z dużą ilością mocnej taniny, przez którą dzielnie przebija się ciemny owoc wsparty korzennymi przyprawami. Bardzo solidny, charakterny naturales. 90 punktów. Bez importera w Polsce.

Domaine Melody Premier Regard Crozes-Hermitage 2021 Śliwki, jagody, jeżyny, dym, kawa i słona mineralność w nosie, zaś w ustach charakterna tanina, kawa, jeżyny, pewna surowość, ale za nią idzie świeżość mineralnego finiszu. 90 punktów. Bez importera w Polsce.

La Ferme Des Sept Lunes Premier Quartier Saint-Joseph 2021 Dym, pieprz, kawa, dobra struktura, żywe taniny, odrobina ziołowej dzikości, a przy tym dużo leśnych jagód i czarnej porzeczki podanych na rozgrzanym kamieniu. 90 punktów. Bez importera w Polsce.

Louis Cheze Caroline Saint-Joseph 2020 Bardzo aromatyczne, wręcz perfumowane wino, z nutami kwiatów, malin, wiśni, sporo tu słodyczy i soczystej taniny. Wino środka, ale solidnie zrobione. 90 punktów. Wina importowane przez Winnice Francji.

Pierre Gaillard Crozes-Hermitage 2021 Bardzo dobre Crozes, z nutami całkiem słodkich jak na trudny rocznik jeżyn, jagód, z dodatkiem pieprzu. Dobra energia i świetna, kamienna tanina. Bardzo dobre wino. 90 punktów. Wina Gaillarda importowane są przez Lutomski Wino.

Yves Cuilleron Les Pierres Sèches Saint-Joseph 2021 Nuty dojrzałej, soczystej wiśni łączą się z odrobiną czekolady, dymu i pieprzu. W ustach dużo wiśniowego wigoru, jagodowej pełni i odrobina łodygowej ziołowości, świetna jakość tanin. 90 punktów. Wina Cuillerona importowane są przez Vini e Affini.

Alain Graillot Crozes-Hermitage 2021 Podstawowa czerwień legendy Crozes-Hermitage nie zawodzi. Wino jest dymne, nasycone świeżo zmielonym pieprzem, dojrzałą wiśnią i jagodami. Smukłe, pikantne, kamienne, słone – z długim, odświeżającym finiszem. Duża osobowość. 91 punktów. Bez importera w Polsce.

Domaine Christophe Pichon Crozes-Hermitage 2022 Crozes w stylu precyzyjnym, owocowym, z nutami śliwki, jagód, wiśni, kakao. W ustach dużo hedonistycznego czerwonego i ciemnego owocu, odrobina pestki wiśni, soczysta tanina wiśniowej skórki. Chce się pić! 91 punktów. Bez importera w Polsce.

Domaine Garon Agricola Saint-Joseph 2021 Pełne, sycące, z dymem ale nade wszystkim z pociągającym, świeżym owocem; świetnie uszyte, nad wyraz apetyczne, pikantne i kamienne jednocześnie. 91 punktów. Bez importera w Polsce.

Domaine Jolivet L’Instinct Saint-Joseph Rouge 2021 Świetne wino o mocnych nutach ziołowych, ale też z dużą ilością jeżyn, porzeczek, do tego szczypta kawa, pół grama pieprzu i ćwierć soli. Tanina drobniutka, lekko popiołowa, dużo soczystości i świeżości. Brawo. 91 punktów. Bez importera w Polsce.

Domaine Melody Saint-Joseph 2021 Przyjemny słodki, gładki owoc: wiśnia i malina, łączą się z zadziorną nutą pieczonego mięsa. Drobne, kamienne taniny, długi a przy tym świetnie świeży finisz. 91 punktów. Bez importera w Polsce.

François Villard Mairlant Saint-Joseph 2020 Wino o profilu nieco dymnym, z podsuszoną żurawiną i wiśnią. Bardzo skoncentrowane, napakowane pod korek gęstym, sycącym ciemnym owocem. Duża klasa drobnych tanin i mineralna nuta w finiszu. 91 punktów. Bez importera w Polsce.

M. Chapoutier Les Granilites Saint-Joseph 2021 Aromatycznie jeszcze zamknięte, ale w ustach świetna, jedwabista struktura, sporo pieprzu, całkiem dojrzały, jak na rocznik, ciemny owoc, pokruszone kamienie w finiszu. Bardzo solidna robota. 91 punktów. Wina producenta importowane przez Vininovę.

Yannick Alléno & Michel Chapoutier Couronne de Chabot Saint-Joseph 2018 Kolaboracja słynnego szefa kuchni z równie sławnymi winiarzem to wino bardzo aromatyczne, z nutami słodkich przypraw, creme de cassis, suszonych fig i daktyli, mocnej kawy. W ustach pełne ciemnego owocu z wiodącą słodką nutą creme de cassis,dużo drobnych, wypolerowanych tanin – świetny moment, żeby je pić. 91 punktów.

Pierre Gonon Saint-Joseph 2021 Wino jednej z legend północnego Rodanu zrobione jest w sposób bezkompromisowy, asertywny, niemal na granicy arogancji. Aromaty są zielono-dymne, papryczne, tytoniowe ale z nutą dojrzałej truskawki. W ustach przestrzenne, powietrzne, pikantne, dymne, paprykowe, z wysładzającym się finiszem. Osesek ale z pazurkami! 92 punkty. Wina producent importowane przez Winoblisko.

Stephane Ogier Saint-Joseph Le Passage 2020 Wino o dużej głębi owocu (śliwka, wiśnia), kamiennej mineralności i syrahowego pieprzu. Wino mimo gęstości wartkie, owocowo-korzenne i młode. 91 punktów. Wina producenta importowane przez Wine Express.

Domaine De L’iserand Les Ruines Saint-Joseph 2022 Większość win tego producenta jest nieco paprykowa i łodygowa, ale to jest dużo bardziej skoncentrowane, pełne, z dużo dojrzalszym owocem, mocną taniną i długim finiszem. Bardzo ciekawe. 92 punkty. Bez importera w Polsce.

Domaine Jolivet 1907 Saint-Joseph 2021 Bardzo mocne, krzepkie wino o aromatach ziół, pieprzu, kawy, ciemnych owoców, tytoniu i pieczonej papryki. W ustach słodki, soczysty owoc łączy się z nutami tytoniu i papryki, świetną, dojrzałą taniną. Klasa. 92 punkty.

Domaine Melody Etoile Noir Crozes-Hermitage 2021 60-letnie krzewy dały wino o dobrym balansie między koncentracją owocu a ziołową świeżością, soczystą taniną i słoną mineralnością. Bardzo dobry wykon! 92 punkty.

La Ferme Des Sept Lunes Halo Sur Le Baudet Saint-Joseph 2019 Dużo tu mineralności, ale wpisującej się w słodką, owocowo-korzenną, jedwabistą materię. Soczyste taniny, kilka kropli nut balsamicznych, które jeszcze dodają wigoru temu świetnemu winu. 92 punkty.

La Ferme Des Sept Lunes Pleine Lune Saint-Joseph 2020 Bardzo ładny nos: okrągły, słodki, z esencją wiśni, śliwki, czarnej porzeczki, pokruszonych kamieni. W ustach miękkie, dojrzałe, hedonistyczne, harmonijne – powaga i prawdziwa przyjemność. 92 punkty.

François Villard Crozes-Hermitage Les Malfondieres 2016 Przyjemnie dojrzałe wino z nutą kawy, skóry, suszonej figi, skórki pomarańczy, macerowanej wiśni. W ustach harmonijne, poukładane, ze zmiękczoną, słodką taniną, odrobiną brandy i suszoną żurawiną. Świetna flaszka. 92 punkty.

Francois Villard Relfet Saint-Joseph 2020 Aromaty bardzo gęste, kawowe, dymne, ale w ustach słodkie, konfiturowe, zachowując przy tym świeżość, mocą taninę i szczyptę tapenady z oliwek. Bardzo jeszcze młode. 92 punkty.

Les Terriens Crozes-Hermitage 2021 Świeżutkie, bardzo radosne, z dobrą koncentracją owocowej słodyczy, która przyjemnie otula żywą, rześką taninę. Lżejsza, jaśniejsza strona północnorodańskiej mocy. 92 punkty. Bez importera w Polsce.

Les Terriens Saint-Joseph 2021 Dużo tu aromatów kwiatowych – piwonii, fiołków, do tego pestka wiśni, czereśnie i jagody. Na podniebieniu przestrzenne, z nieco ciemniejszym, ale nieustannie świeżym owocem – więcej śliwki niż wiśni. Długie, pełne wigoru. 92 punkty.

M.Chapoutier Sizeranne Crozes-Hermitage 2018 Śliwka, jagody i wiśnie, sól, pieprz i słodkie korzenie w nosie. W ustach pełne dojrzałego ciemnego owocu, słonej mineralności, dobrych, soczystych tanin. Bardzo klasyczne o atramentowej fakturze, świetne. 92 punkty.

La Ferme Des Sept Lunes Chemin Faisant Saint-Joseph 2020 Gorący rocznik zrodził wino potężne, o mocarnej koncentracji, pełne leśnych owoców – jagód, jeżyn, aronii, opartych na solidnym, mineralnym fundamencie. Nie brakuje mu natomiast świeżości, więc ten ogrom wrażeń jest możliwy to ogarnięcia zmysłami, bez wrażania zapadania się w czarną dziurę. Harmonijne i spójne. 93 punkty.

Domaine du Tunnel Peygros Saint-Joseph 2020 Kolejne mocarne wino z gorącego rocznika egzemplifikujące dość bombastyczną i gęstą stylistykę producenta. Dużo tu ciemnego owocu, który jest na tyle intensywny, że z czasem wchłonie tę mocno dymną, drewnianą otulinę. Kawał wina, ale jest w tym szaleństwie metoda. 93 punkty. Bez importera w Polsce.

M. Chapoutier Les Granits Saint-Joseph 2020 Hojne wino o dużej głębi, które z jednej strony łączy bogactwo dojrzałego, letniego owocu z mineralnym chłodem. Obok jagód i śliwek korzenne przyprawy, sól, pieprz a po tym wszystkim odświeżający, mineralny finisz. Czuć, że na północy Rodanu Chapoutier czuje się najlepiej. 93 punkty.

M.Chapoutier Le Varonniers Crozes-Hermitage 2020 Ocieramy się o wyżyny apelacji. Kompaktowa struktura, drobne taniny, słodki owoc, przydymiona śliwka, korzenne przyprawy, odpowiednia doza świeżości i elegancja. Mogłoby spokojnie uchodzić za pełnoprawne Hermitage. 93 punkty.

Yves Cuilleron Saint-Joseph Les Serines 2021 Jedno z win, które w północnej części eskapady wywarło na mnie ogromne wrażenie. Serine to klon Syrah, który według winiarzy daje nieco bogatsze, szczodre wina. To od Cuillerona było niezwykle świeże, z pięknym owocem wiśni, kredowymi taninami, toną świeżości bez grama zieloności. Długie, nad wyraz eleganckie, a przy tym niezwykle radosne i jasne. Piękna rzecz – Burgundia nad Rodanem. 93 punkty.

Alain Graillot La Guiraude Crozes-Hermitage 2020 Wyżyny apelacji – wino niezwykle złożone, a przy tym pełne energii i osobowości. Są kamienie, jest pieprz, jest konfitura z jagód, pięknie odmierzone i eleganckie taniny, duża głębia owocu i mineralności. Wyrasta ponad swoją kategorię. Jedno z pięknych win Francji. 94 punkty.

M.Chapoutier Les Clos Saint-Joseph 2018 Czas temu wino dobrze się przysłużył. Owoc się wysłodził, oprócz jagód i jeżyn jest już kilka kropel crème de cassis, słodkie korzenie wtopiły się w materię, taniny dobrze się trzymają, zaokrągliły się i razem z pikantną mineralnością tworzą ramę dla tego sycącego, harmonijnego wina. Piękna rzecz. 94 punkty.

Jak widać, nawet w tych mniej uznanych apelacjach można naprawdę dobrze się napić za nieco mniejsze pieniądze, niż w przypadku bardziej prestiżowych, ale wyraźnie droższych regionach.

Nad Rodan podróżowałem za swoje, degustowałem na dziennikarską akredytację.

Zdjęcie główne pochodzi z https://www.vins-rhone.com/

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.