Château d’Aydie Odé d’Aydie Madiran 2013

Odé d’Aydie Madiran

Wysoki alkohol daje o sobie znać i serwuje pierwszy cios w nozdrza. Gdy już trochę się ulotni na scenę wkraczają jagody, jeżyny, likier wiśniowy a dalej doniczka z mokrą ziemią, wilgotny tytoń i odrobina zbutwiałych liści. Po dłuższym czasie ujawniają się nuty żwirowe, mięsne, łudząco podobne do dobrych bordosów. Dzieje się niemało. Na podniebieniu soczyste dojrzałą wiśnią, mocno zbudowane, ale nie męczące. Ma taniczny pazur, który ściąga usta w finiszu, ale są też przyprawy, suszona śliwka i nuty ziemiste. Dobre teraz, ale z łatwością wytrzyma trzy lata w piwnicy. 14,5% alkoholu.

Nazwa: Château d’Aydie Odé d’Aydie Madiran 2013
Kraj pochodzenia: Francja
Region: Madiran
Typ: czerwone, dojrzewanie we francuskich beczkach 12-15 m-cy
Szczepy: Tannat
Importer: Auchan oraz Mielżyński 
Cena: 49,99/67,80  zł
Ocena: 89 punktów

3 komentarzy

  1. Piłem rocznik 2014 bo taki był dostępny w Auchan przed świętami i niewątpliwie to dobre wino, ale 2014 powinien zdecydowanie jeszcze rok,dwa poleżeć aby trochę taniny złagodniały (rocznika 2013 nie spotkałem, ale chyba 2014 we Madiran był lepszy).

    1. Widziałem na półce 2014 i pewnie poń wrócę. W każdym razie trzynastka też jeszcze może spokojnie poleżeć, ale już nadaje się do picia. Niestety nie wiem, jakie różnice były między rocznikami.

  2. rocznik 2014 nadal trzyma formę, taniny w pełnej formie, jak to rasowy tannat

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.