José Maria de Fonseca Domingos Soares Franco Private Collection Moscatel De Setúbal 2008

José Maria de Fonseca Domingos Soares Franco Private Collection Moscatel De Setúbal 2008

To wino sprawia wrażenie jakby było wyjęte z innej epoki (właściwie to samo myślę o wszystkich winach wzmacnianych). Ale jest świetne na swoich własnych, nienaruszonych przez przemijające mody, zasadach. Jest tu od prawie 200 lat i mam nadzieję, że będzie za kolejne 200.  
Ten Moscatel de Setubal, a więc słodkie wino z półwyspu Setubal w Portugalii, jest wzmacniany armaniakiem zamiast typowego dla metody neutralnym destylatem z winogron. Efekt jest niesamowity. 
Jest niezwykle bogaty, wyrazisty, z aromatami politury, orzechów nerkowca, pieczonych jabłek, słodkich przypraw, skórki mandarynki i pomarańczy, goździków – muszę przyznać, że bliżej mu do brandy niż do jakiegokolwiek innego wina, które w życiu próbowałem. 
Na podniebieniu jest gęste, ale świeże, pełne skórki pomarańczowej, pigwy, fig, orzechów, miodu  – niezwykle eleganckie i opanowane. I trwa naprawdę długo. 
Można się nim delektować samodzielnie, ale polecam również do sernika. Jeśli znajdzie się w nim odrobina skórki pomarańczy, nie będzie to błąd. 

Nazwa: José Maria de Fonseca Domingos Soares Franco Private Collection Moscatel De Setúbal 2008
Kraj pochodzenia: Portugalia
Region: Setubal
Typ: słodkie, wzmacniane, dojrzewanie w beczkach przez min. 11 lat
Szczepy: Muszkat Aleksandryjski 
Importer: Portugal Vineyards
Cena: 29 EUR
Ocena: 93 punkty
Źródło: nadesłane do degustacji 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.