Faktoria Win Standard Plus – 4 najciekawsze wina z letniej oferty

Faktoria Win, czyli marka należąca do hurtowego giganta jakim jest Eurocash, wprowadziła do swojej oferty kolekcję na nieco wyższym poziomie od tego, co było dostępne do tej pory w kilku tysiącach punktów. O jakości „premium” świadczy straszna nazwa Standard Plus (jak rodzaj benzyny – skojarzenie niegłupie, bo stoiska można znaleźć  również na stacjach benzynowych). Z 12 otrzymanych butelek opiszę cztery moim zdaniem najciekawsze.

 

Faktoria Win to projekt, który Eurocash implementował (żeby użyć adekwatnego języka), nieco ponad dwa lata temu. Idea słuszna – wina do wyboru wg okazji, ponad 3000 (sic!) punktów w całej Polsce, łączenie z wioskami. Biznesowo, z tego co wiem z rozmów z przedstawicielami firmy, jest to strzał w dziesiątkę. Jeśli chodzi jednak o wina, te pozostawiały  pod względem jakości sporo do życzenia, stąd pewnie pomysł na rozwinięcie portfolio.

Katalog Standard Plus to 12 win, które mają robić różnicę i podnieść jakość oferty. Spróbowałem i w mojej skromnej opinii spośród nich 4 zasługują na uwagę –  pozostałe zaś albo są nierealnie wycenione, jak La Cuvée Mythique, albo pachną śmiercią, jak różowe Casal Garcia, ewentualnie niczym się nie wybijają spośród pozostałych win dostępnych na rynku.

1. Szöllösi Sauvignon Blanc 2014 – nie mogło sie obyć bez mojego ukochanego Sauvignon. Tutaj jest naprawdę niezła koncentracja, trochę nut krzemistych, jest agrest i czarny bez, a kwasowość – jak lubię. To całkiem treściwe wino, dające nuiemało satysfakcji ale też przyjemnego odświeżenia. Pamiętam jednak, że piłem je na Gali Magazynu Wino w listopadzie ub. roku i mam radę – spieszcie się. Wino już straciło nieco na świeżości. Nadal jednak warto i według mnie dużo lepsze od podobnie wycenionego SB z Bordeaux, od giganta Kressmana. 85 punktów za 36,99 PLN. Faktoria Win_Szöllösi Sauvignon Blanc 20142. Terre Oria Gran Reserva 2009 – złota siateczka może nieco przerażać, choć dla niektórych to dobry wabik – splendiżowe wino! Sam otwierałem je z pewną dozą nieśmiałości, bo wiadomo – Hiszpania, 18 miesięcy w beczce i 23,99 PLN nie zwiastują najsubtelniejszych doznań. A tu miłe zaskoczenie. Beczka w zaniku, owoc uwydatniony. Jest tu masa śliwy, ciemnych owoców i tytoniu. Serek waniliowy też, ale to tylko ozdoba. Jest jak śliwka w czekoladzie i w sumie daje sporo przyjemności. Tu podzielam opinię Sławka Sochaja – daje radę i nie sili się na fajerwerki. 83 punkty – za szczerość. Faktoria Win_Terre Oria Gran Reserva 3. Colpasso Nero d’Avola 2014 – pełne ciemnych owoców, wiśni i śliwy. Kwasowość jest, ale też chyba zostało nieco więcej niż 2 gramy cukru resztkowego. Mimo tego wino jest solidne, ale też nie męczy. Naprawdę nie wierzę, że to piszę, ale wino oznaczone jako półwytrawne faktycznie mi smakowało – rodakom też się spodoba. 83 punkty w cenie 29,99 PLN. Faktoria Win_Colpasso Nero dAvola 20144. Winnica Płochockich Sudomir Rubin 2013 – piłem je po raz pierwszy dobre półtora roku temu i ewolucja jest mocno wyczuwalna. Jesienią 2014 wino było gęste, zawiesiste – bardzo jeżynowe. Z czasem jednak nabrało oddechu, przestrzeni. Ciężar beczki się rozpadł i teraz w kieliszku jest trochę jagód, wiśni i nut balsamicznych. W ustach gładkie, z dobrą kwasowością, chyba już za wiele z niego nie będzie, ale daje jeszcze przyjemność. Jest trochę w stylu austriackich czy morawskich St. Laurenów lub Blaufrankischów. 84 punkty za sporo, bo 59,90 PLN, ale tu mamy patriotyczny bonus do ceny. Faktoria_Win_Sudomir_Rubin4 wina na 12 to nie jest dobra selekcja. Tu wyraża się w pełni problem skali – ciężko jest zapewnić dużą ilość dobrego wina, rzadko kto ma 30 tysięcy butelek luzem, a jeśli ma, to raczej nie dlatego, że jakość jest nieziemska. Taki handel to ciągły kompromis, niestety często zgniły. Jednakże można znaleźć w tym wszystkim trochę dobrego i mam przekonanie, że jeśli zabierzecie do domu jedną z czterech powyższych flaszek, nie będzie Wam źle.

Butelki otrzymałem do degustacji od Faktorii Win. Dzięki.

 

5 komentarzy

 1. Jest jakaś możliwość sprawdzenia, w jakich sklepach dostępna jest ta oferta (standard plus)? Standardową oglądałem w kilku sklepach, niestety brak jest tam ciekawszych butelek z plusa. W stolnyci na pierwszym lepszym cpnie można znaleźć opisywane butelki, a u siebie mam kłopot ….

  1. No niestety Faktoria tu nie rozpieszcza. Pełną listę można zobaczyć po tym linkiem: https://photos.google.com/photo/AF1QipPMiXNQjIBeSL5bevLT3qWz33zsFiUeST6SK8ux

 2. Nie działa mi ten link … możesz go skrócić? np. na
  http://tinyurl.com

   1. Nadal nie działa. Pewnie chodzi o prawa dostępu do pliku …
    Niemniej już Cię nie męczę ;^) otrzymałem odpowiedź od Pani z Faktorii. Zgodnie z przewidywaniami najbliższy sklep mam w Stolnyci …
    Ze łzami w oczach udaję się do najbliższej „pczółki” po jakieś Conde de Vimioso ;^)

    dzięki za dobre chęci :^)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.