6 win z Iberii, które warto zabrać z Lidla

Lidl na kończące się lato postanowił uraczyć konsumentów Abariño, różową Garnachą – tak jakby trochę zaspał. Nowa oferta jest równa, w bez gwiazd, a ja podzielę się swoim top 6 z wrześniowej selekcji.

 

Lidl trochę zaspał, powinien przesunąć swoje oferty o kwartał – Francja sprzed kilku miesięcy na zimę, na wczesną wiosnę to, co było prezentowane podczas  Zlotu Blogosfery, a na lato wina z Iberii. Tym razem niemiecki dyskontodelikates (©Wojciech Bońkowski) zaprezentował na degustacji 25 butelek. W większości to białe, dość lekkie wina na taras. Jest też oczywiście Rioja, nieoczywiście Priorat czy Ribera del Duero. Spośród tej masy (dość przeciętnej), wybrałem sześć win, które w jakiś sposób zapadły mi w pamięć, i które polecam Wam zabrać do domu.

Nobre Colheita Alvainho 2014 – aromatyczne, zielone jabłko i cytrynowa galaretka. Ciało dość lekkie, całkiem słone i mineralne. Dobrze orzeźwia, ale najlepsze będzie do owoców morza. Dla mnie 83 punkty. Bez rewelacji, ale i przykrości. Za 17,99 wporzo.Lidl_Iberia (1)

Garayes Verdejo Rueda 2014 – aromatyczne, owocowe, dojrzały agrest wymieszany z aromatami mango. Całkiem to zachęcające. Usta średniej budowy z odrobiną owocu, sporą dozą goryczki i bardzo sprężystym kwasem. 82 punkty  za 14,99.Lidl_Iberia (2)

Pyrene Chardonnay 2014 – to wino w dobrym stylu pop. Bardzo perfumowany nos, nieco nachalnie się zalecający, ale mango i brzoskwinia są. Trochę też tych pudrowych pastylek z dzieciństwa. W ustach krągłe, mało kwasowe, ale w sumie przyjemne. To takie wino, co posmakuje początkującym, a bardziej zaawansowani cieszyć się będą jego techniczną poprawnością. 82 punkty za 16,99.Lidl_Iberia (3)

Attiya Garnacha – przyjemny, intensywny róż o aromatach truskawek w bitej śmietanie. W ustach sporo cytrynowej kwasowości, lekka szorstkość malutkich tanin i smak wiśniowej galaretki. Dobre na aperitif, dobre solo i może do lekkich sałatek. 84 punkty za 19,99.Lidl_Iberia (4)

Hachón Ribera del Duero Reserva 2010 – wielu smakuje bardziej wersja młodsza, mnie jednak ta do siebie przekonała. Bo jest wiśnia wymieszana z mleczną czekoladą i laską wanilii. A w ustach ostał się jeszcze owoc, który nie dał się stłamsić przez mocną beczkę. Ciało średniej masy – przyjemne, do jedzenia, ale trzeba zdekantować! 84 punkty w cenie 24,99. Lidl_Iberia (5)

5 Oros Rioja Crianza – można było się spodziewać koncentratu z beczki zanurzonego w goryczkowej cieczy – tak przynajmniej zazwyczaj smakują tanie Riojy. Tutaj udało się w miarę znaleźć balans między owocem i beczką. W nosie jagody, jeżyny, porzeczki i sporo kawy waniliowej. W ustach gładkie, z wyraźnym owocem, taniny są, bo muszą być. Solo się nie da, ale do mięsa jak najbardziej. 83 punkty za 22,99.Lidl_Iberia (6)

Warto jeszcze zwrócić uwagę na Rias Baixas, które opisywałem wcześniej. Dobra była też Garnacha Campo de Borja Sellecion Especial – fajnie skoncentrowane wino. Szkoda tylko, że w cenie, w której w specjalistycznych sklepach znajdziecie 50 lepszych butelek.

Możecie skonfrontować mój wybór z:

Naszym Światem Win

Winiaczem

Winicjatywą

1 komentarz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.