Niecodzienna Malvasia

martin-cendoya-malvasia
Martin Cendoya Malvasia 2012
Szczep malvasia znałem do tej pory z jego słoweńskiej i włoskiej wersji wina codziennego, pełnego odświeżającej kwasowości i o bardzo przyjemnych i intensywnych aromatach. Takie w sam raz do tagliatelle z langustynką i prawdziwkami nad brzegiem Adriatyku.

Tak jak tu:

Pasta z owocami morza i malvasia - bardzo smakowite połączenie
Pasta z owocami morza i malvasia – bardzo smakowite połączenie

Wino, o którym za chwilę więcej, pochodzi z Riojy, czyli najbardziej znanego regionu winiarskiego Hiszpanii. Słynie ona przede wszystkim z produkcji solidnych czerwonych win na bazie Tempranillo. Natomiast Malvasia jest tam uprawiana w niewielkich ilościach i jej grona zazwyczaj towarzyszą innym białym szczepom, takim jak Viura czy Tempranillo Blanco. Tak więc już samo to, że jest to 100% Malvasii jest całkiem ciekawe. Druga istotna rzecz, to fakt, że wino dojrzewa przez 5 miesięcy nad osadem w nowych beczkach z dębu francuskiego (jeśli chcecie dowiedzieć się, o co chodzi z dojrzewaniem nad osadem, przeczytajcie ten artykuł). Oznacza to, że będzie ciekawie.

I tak rzeczywiście jest Martin Cendoya Malvasia 2012 to bardzo ciekawe wino. Pochodzi od bardzo uznanego producenta – rodziny Eguren i jak podaje strona internetowa białe grona użyte w winie są uprawiane na malutkiej parceli o powierzchni 0,5 ha. Wino ma bardzo jasny, przejrzysty złoto-słomkowy kolor. W nosie dzieje się bardzo dużo i bardzo jak na moje dość mikre doświadczenie ciekawie: otóż mamy aromaty brzoskwini połączonej z ananasem, do tego suszone banany a to wszystko pokryte lekką warstwą masła – tu daje znać o sobie beczka. W ustach zaś czuć coś przypominającego w smaku jogurt brzoskwiniowy. Wino jest średniej budowy i tak samo umiarkowanej kwasowości, jak dla mnie napój bardziej do jedzenia niż do picia solo. Martin Cendoya Malvasia to na pewno bardzo ciekawe wino, które jest dosyć nieoczywiste. Sądzę, że da ono radę w towarzystwie białych mięs, może nawet z sosami na bazie śmietany oraz oczywiście ryb.

Po flaszkę pędźcie czym prędzej do dobrewina.pl (ale do stacjonarnych – online już nie ma), bo jest w mega promocji. Przecenione z 5 dych na dyszki 2. Za 20 PLNów ciężko znaleźć coś, co będzie miało w sobie tyle złożoności.

Martin Cendoya Malvasia 2012
Kupione w dobrewina.pl
Cena: 19,90 (przecena z 49,90)
Ocena: 7,5/10

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.