Alternatywa dla hitów z Biedronki – Taringa Monastrell

Nie da się nie zauważyć, że winiarskim światem w Polsce zawładnęły dwie sieci dyskontów. Lidl i Biedronka zdają się rozdawać karty przy winnym stoliku, mając ponad 40-procentowy udział w rynku win w naszym kraju. To oni edukują konsumenta w zakresie wina, gdyż 45%* sprzedawanych w Polsce butelek to flaszki do słynnych trzech dych. Ni mniej nie więcej oznacza to, że obie sieci zdominowały ten segment i ciężko z nimi rywalizować w rzeczonej kategorii cenowej, gdyż mają one efekt skali i są w stanie wypuścić na rynek tanie wina z minimalną marżą – i nadal będzie się im to opłacało. W każdej ofercie (gazetce) znajdą się ze dwie trzy flaszki warte polecenia (np. te z Portugalii), nie oznacza to jednak, że gdzie indziej nie można znaleźć win równie dobrych, a nawet  lepszych, w podobnej cenie. Taki jest mój dzisiejszy bohater.

Pochodzi z Hiszpanii (czy już wspominałem, że to bardzo popularny u mnie kraj?) a dokładniej z Jumilli. Jumilla DO to apelacja położona w południowo-wschodniej części regionu Murcia. Jest jedną z najstarszych, gdyż zasady apelacji zostały ogłoszone w roku 1966. Jej nazwa pochodzi od miasta Jumilla. W apelacji zasadzone jest 25 tysięcy hektarów winnic, a zarejestrowanych jest 2100 producentów. Wina powstaje tam 184,6 tysięcy hektolitrów, czyli ponad 18 milionów litrów w ciągu roku. Z czerwonych gron uprawia się tam Monastrell (czyli Mourverdre z Francji), stanowiący aż 80% zasadzeń, Garnachę i Cencibel (czyli ni mniej, ni więcej, tylko Tempranillo). Białe zaś to Airem, Pedro Ximenez i Macabeo. Gleby w Jumilli dosyć dobrze gromadzą wodę, dlatego krzewy mają odpowiednie jej zapasy w czasie suchych okresów letnich. Winnice znajdują się na wysokości od 400 do 800 m.n.p.m. Może być więc ciekawie, wysoko położone parcele i dosyć duża wilgotność zapowiadają, że wina nie będą rozcieńczonym dżemem.

DO_Jumilla

Źródło grafiki: http://en.wikipedia.org/wiki/Jumilla_(DO)#mediaviewer/File:DO_Jumilla_location.svg

Skoro mamy za sobą już wstęp, cobyśmy wiedzieli skąd się wzięła nasz butelka, pora na bohatera z półki sklepu specjalistycznego, który rzuca wyzwanie dyskontowym hitom. Śmiałkiem jest Taringa Monastrell 2013 DO Jumilla, która w sklepie 6 Win kosztuje 26 złotych. Jest to więc mierzenie w najwyższą półkę Biedronki i średnią półkę Lidla. Czy wino ze sklepu specjalistycznego da radę? Sprawdźcie ze mną.

Taringa-MonastrellWino wyprodukowane jest przez winnice Juana Gila, o którym pisałem zupełnie niedawno. Jest to 100% Monastrell, które dojrzewało w beczce tylko przez cztery miesiące, a więc zapowiada się wino lekkie i owocowe. I takie jest. W oku, jak to Mourverdre – mocno, wiśniowo, intensywnie i z lekka fioletowo. W nosie jest bardzo ciekawie – zaczynamy od wiśni i czereśni, chwilę potem zjawia się lekka wanilia z beczki a wszystko podszyte jest nutami powideł z czarnych owoców. Po jakichś 20 minutach pojawia się ostatni ton w postaci lekkiej nuty asfaltowej. I nie jest to obcy aromat, tylko solidne zakończenie feerii zapachów z kieliszka. Wszytko to bardzo przyjemne i rześkie – me gusta. W ustach dominuje fajna kwasowość i owocowość – beczki nie czuć, choć są taniny, ale bardzo lekkie, rześkie i bardziej z winogron niż z dębui. Wino na pewno nie jest cienkuszem, czuć, że jest ciepłego kraju. Mnie trochę przywiodło na myśl dobre Chianti. I pewnie tak jak wino z Toskanii da radę z dojrzewającymi szynkami, pastami z pomidorami i lekkimi mięsami z grilla.

Czy wino dało radę? Tak – zdecydowanie jest to konkurencja dla dyskontów. Szczególnie, że w ofercie w sześciopaku wino kosztuje już 20 złotych za butelkę, a to cena-kosmos. Teraz się zastanówcie, czy wolicie w tej cenie Carlo Rossi, czy solidne, pełne i smaczne wino z Hiszpanii? Ja tam wątpliwości nie mam.

Taringa Monastrell 2013 Jumilla DO
Cena: 26 zł (20 w sześciopaku)
Kupione w: 6 Win
Ocena: 8/10

*Dane za http://magazyn-kuchnia.pl/magazyn-kuchnia/1,121954,17037382,Jak_my_pijemy_.html

 

Comments
  1. Jerzy | Odpowiedz
    • Zdegustowany | Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *